Основи здоров’я 8 клас

31.03
Тема уроку . Проблема чистої води

07.04.
Тема уроку
Проблема чистого повітря



Мета
  • дізнатися про джерела і види атмосферного забруднення;
  • проаналізувати негативні наслідки забруднення повітря.
Ти, напевно, пам’ятаєш, що без їжі можна прожити кілька тижнів, без води — кілька днів. А скільки ти можеш не дихати?
  • 1. За допомогою годинника із секундною стрілкою виміряй час, на який можеш затримати дихання.
  • 2. Скільки ти витримав? 30 с, 1 хв, а можливо, як досвідчений пірнальник, можеш не дихати 2—3 або навіть 4 хвилини? В будь-якому разі, без повітря не протягнеш і 5 хвилин.
Вплив людини на атмосферу
Повітря, яким ми дихаємо, — це суміш газів: азоту (78%), кисню (21%), благородних газів (1%). У повітрі можуть бути й інші компоненти: вуглекислий газ, водяна пара, пил, чадний газ, оксиди сірки та азоту, озон, сотні інших хімічних сполук.
Склад повітря залежить від місцевих умов — місто це чи село, розташоване воно поблизу промислового гіганта чи в заповіднику; від рельєфу і клімату місцевості, погодних умов (напрямку і сили вітру, температури). Він може коливатися від майже повної відсутності шкідливих домішок до такої їх концентрації, яка становить загрозу для рослин і тварин, а також для життя і здоров’я людей.
Мал. 42. Склад чистого атмосферного повітря ( в підручнику)
Атмосферне повітря змінюється під впливом природних і техногенних чинників. Серед природних чинників — виверження вулканів, ураганні вітри, зливи. Та в сучасному світі склад повітря змінюється передусім під впливом господарської діяльності людей (мал. 43).
Мал. 43. Джерела і види атмосферного забруднення (в підручнику)
Хімічне забруднення атмосфери
Наприкінці XX століття учені виділили особливий клас хімічних сполук, які назвали супертоксикантами (від лат. «super-» — посилена дія і грец. «toxicon» — отрута).
Найвідомішими супертоксикантами є діоксини, що утворюються під час спалювання поліетилену, пластику, інших синтетичних матеріалів.
Супертоксиканти поширюються переважно через атмосферу, відтак з дощами потрапляють у ґрунти. Далі вони «мандрують» харчовими ланцюгами до людського організму. Діоксини виявлено в жировій тканині та печінці мешканців розвинених країн світу. Встановлено, що і найвіддаленіші куточки Землі забруднені супертоксикантами. Навіть найменша їх концентрація негативно впливає на гормональну, нервову і репродуктивну системи людини. Вчені дійшли невтішного висновку: супертоксиканти загрожують існуванню людини як біологічного виду.
Але хоч супертоксиканти є найбільш небезпечними у перспективі, на сьогодні основними хімічними забруднювачами атмосфери вважають: вуглекислий, чадний, сірчаний гази, вуглеводневі сполуки, оксиди азоту й озон.
Вуглекислий газ
Вуглекислий газ відіграє суттєву роль у процесі фотосинтезу (утворення зеленими рослинами органічних речовин з вуглекислого газу, води і мінеральних речовин під дією світлової енергії).
Вуглекислий газ не отруйний, інакше продавці морозива, наприклад, могли б отруїтися, адже сухий лід — це заморожений концентрат вуглекислого газу. Але він забруднює атмосферу, тому що спричиняє парниковий ефект.
Чи знаєш ти, що...
В останні 100 років спалюють дедалі більше вугілля, мазуту, інших видів палива. Тому концентрація вуглекислого газу в атмосфері зросла майже на 30%. І як наслідок — посилення парникового ефекту: вуглекислий газ і водяна пара утворюють над поверхнею Землі шар, який пропускає сонячні промені до Землі, але затримує повернення тепла назад в атмосферу (мал. 44).
З парниковим ефектом пов’язують загрозу глобального потепління на планеті, що призведе до танення криги на полюсах, затоплення берегових територій, зниження продуктивності родючих земель.
Мал. 44. Парниковий ефект ( в підручнику)
Оксид вуглецю (чадний газ)
Чадний газ утворюється внаслідок неповного згоряння палива. Він дуже небезпечний (див. таблицю 8) — заміщує кисень у крові людини, і вона може отруїтися (вчадіти).
Таблиця 8
Концентрація оксиду вуглецю (СО) в повітрі
Концентрація CO (ppm*)
Наслідки перебування в атмосфері з підвищеною концентрацією CO
Концентрація CO в реальному житті
від 50 до 100
головний біль, погіршення самопочуття
10—75 ppm — на швидкісних автомагістралях у години пік
від 250
сильний головний біль, запаморочення, кома
25—400 ppm — в години пік у діловій частині міста
200—400 ppm — у накуреному приміщенні
від 750
смерть
*ppm — кількість частин СО на 1 млн частин повітря
Сірчаний газ
Майже всі корисні копалини — вугілля, нафта, газ, руди чорних і кольорових металів — містять сірку. Тому під час спалювання вугілля, нафтопродуктів, газу і виплавки металів утворюється сірчаний газ. Він є одним із найнебезпечніших забруднювачів атмосфери. Тривала дія навіть незначних його концентрацій спричиняє легеневі та шлункові захворювання. Сірчаний газ реагує з краплинами води, які є в повітрі, і перетворюється на сірчану кислоту, що підвищує кислотність опадів (мал. 45).
Домашнє завдання
Зробити конспект.

14.04
Тема уроку
Проблема чистої землі
Мета:
• дізнатися про вплив діяльності людини па літосферу;
• проаналізувати негативні наслідки її забруднення;
• виконати екологічний проект.
Людина як геологічна сила
Вплив людини па літосферу (твердий шар Землі) дедалі відчутніший. За передбаченням геніального ученого В. І. Вернадського, людина стає «найбільшою геологічною силою». Щороку на планеті видобувають таку кількість породи, яка лише втричі менша під тієї, яку виносять п океан усі річки планети.
1. Методом мозкового штурму назвіть основні забруднювачі літосфери внаслідок господарської діяльності людини.
2. Порівняйте ваші результати із зазначеними на с. 146—147).
Головні забруднювачі атмосфери, поверхневих і підземних вод (транспорт, промислові підприємства, енергетика) є водночас і забруднювачами землі. Аварії на промислових підприємствах чи атомних електростанціях можуть зробити землі непридатними для проживання людей і сільськогосподарського виробництва (мал. 47 на с. 146).
Та важко назвати іншу галузь народного господарства, яка б зрівнялася з гірничодобувною за силою впливу на довкілля у звичайному безаварійному режимі. Там, де видобувають корисні копалини, вщент руйнують природні ландшафти, знищують рослинний і тваринний світ. Величезні території на десятки років вилучають під відвали, кар’єри, промислові споруди, транспортні вузли. Унаслідок видобутку корисних копалин і будівництва підземних комунікацій знижується сейсмостійкість порід. У таких регіонах можливі провали грунтів навіть без землетрусів.
Чи знаєш ти, що...
Видобуток вугілля супроводжується утворенням пустої породи. Для видобування 1 кг вугілля треба випести на-гора 6 кг породи, яку накопичують у териконах.
На териконах час від часу спалахують пожежі, і в атмосферу потрапляють чадний, сірчаний, інші небезпечні гази.
З ш                                           ахт постійно відкачують підземні води: на кожен кілограм вугілля припадає 3 л солоних і каламутних  вод, якими забруднюються навколишні річки та озера.
Навіть через багато років після закриття шахти терикони загрожують пожежами, а грунти — провалами.    
Таблиця .9.
Вплив забрудненим літосфери на довкілля і здоров'я людей
Назва забруднювача
Негативний вилив на довкілля і здоров’я людей
Інтенсивпе
землеробство
1. Виснаження (деградація) родючого шару грунту.
2. Водяна і вітрова ерозія, утворення ярів.
Міперальпі добрива
1. Виробники мінеральних добрив підприємства підвищеного екологічного ризику.
2. Використання мінеральних добрив робить рослини менш стійкими до хвороб.
3. Рослини здатні накопичувати нітрати. Цс може спричинити отруєння.
4. Вмив мінеральних добрив у водойми призводить до їх свгрофікації і погіршення якості води.
Пестициди (отрутох і мі кати)
1. Знищують не лише шкідників, а іі багато видів живих організмів.
2. Здатні накопичуватися н організмі людини. Спричиняють отруєння, мають канцерогенну дію, впливають на генетичний апарат людини.
3. Можуть мати «ефект бумеранга» відновлення і збільшення популяції шкідників.
Меліорація
1. Осушення боліт руйнує екосистеми, гинуть чимло нидів рослин і диких тварин.
2. Па торфовищах, іцо утворилися на осушених болотах, спалахують пожежі, з якими дуже важко боротися. Використання їх для .землеробства руйнує родючий шар Грунту.
3. Надмірне зволоження спричиняє підвищення рівня грунтових вод, заболочення чи засолення фунтів.
Промисловість
(хімічна,
гірничодобувна, атомні електростанції)
1. У випадку аварії на промисловому підприємстві або атомній електростанції забруднюютьси великі території.
2. Вугільні та металургійні підприємства утворюють кар'єри, терикони. Вони забруднюють довкілля, на териконах часло спалахують пожежі.
3. Підземний (шахтний) видобуток корисних копалин може спричиняти провали чи зсуви фунту.
Населені пункти
1. Забудова земель.
2. Забруднення грунтів автотранспортом (нафтопродукти, свинець).
3. Забруднення побутовими відходами (смітники, зналиніа, стічні води).
Ера меліорації і пестицидів
Україну колись називали житницею Європи. У нас сприятливий для сільського господарства клімат і родючі землі — світова скарбниця чорноземів. Багато віків люди вирощувати на цій землі хліб, і вона не втрачала своїх властивостей.
У XX ст. інтенсивне землеробство і широкомасштабна меліорація призвели до втрати родючості українських чорноземів, за деякими даними, аж на 40%. Зваж на те, що однометровий шар чорнозему утворювався в природі 7000 років (тобто ці втрати можна вважати невідновними).
Через надмірну експлуатацію третину орних земель в Україні зруйновано с'/ю.ікт, більшість земель забруднено пестицидами, мінеральними добривами і відходами.
Зокрема, осушення українського Полісся порушило екологічний баланс території й ледь не призвело до загибелі перліт Полісся — багатьох озер, серед яких озеро Спитязь, відоме своїми лікувальними властивостями.
На півдні України взялися поливати степ. З водою для поливу, яку забирають з річок, на поля щороку виносяться топіш солей. Через кілька років про рекордні врожаї забули, тепер родючість поливних земель менша, ніж тих, які не поливали.
Ера пестицидів почалася в 1939 році, коли було випайдено першу хімічну зброю проти комах — ДДТ (дуст). Під час Другої світової війни пим знищували блощиць, вошей, малярійних комарів та інших паразитів — носіїв інфекційних хвороб.
У попередні роки цей та інші препарати почали широко застосовувати в сільському господарстві для захисту рослин і назвали їх  отрутохімікатами. До пестецидів належать:
інсектициди — засоби боротьби з комахами; гербіциди — препарати для знищення бур’янів; зооциди — препарати для боротьби з гризунами; фунгіциди — засоби проти грибкової мікрофлори.
Згодом з'ясувалося, що використання пестицидів загрожує не лише шкідникам, а й багатьом іншим організмам: намагаючись знищити кілька видів шкідників, убивають сотні видів корисних тварин. Так, під обробки рослин інсектицидами найбільше потерпають птахи, адже комахи — їхній корм.
На територіях, де широко застосовують пестициди, попи отруюють харчові ланцюги і пакопичуються в організмах людей (мал. -ів на с. 1-18). Оскільки пестициди — стійкі сполуки, їх копцептрапія у кожній наступній ланці харчового ланцюга в десятки разів вища, ніж у попередній.
У наш час вплив пестицидів на здоров'я людей порівнюють з впливом радіації. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), щороку у світі пестицидами отруюються 2 мли. людей, із них -10 тпс. помирають.
Як стати захисником природи
Дехто думає, що захист природи — це винятково державна проблема і розв’язувати її мають державні діячі, а не прості громадяни, тим паче учні. Але це не так. Захист природи вимагає формування екологічної свідомості й культури кожного з нас.
Для виконання екологічного проекту об'єднайтесь у групи по 5 — 6 осіб. Розподіліть обов’язки (журналіст, оператор, дизайнер, видавець, координатор проекту'). Обстежте територію вашого населеного пункту (мікрорайон}') і:
визначте основні забруднювачі (промислові підприємства, сільське господарство, транспорт чи населення); зверніть увагу па роботу' комунальних служб (чи вчасно попи вивозять сміття, чи достатньо є контейнерів для нього); сфотографуйте випадки забруднення довкілля. 
Найбільші забруднювачі літосфери — гірничодобувна промисловість і сільське господарство.
Інтенсивне ведення сільського господарства призводить до зниження родючості грунтів аж до спустелювання значних територій, заболочення, засолепия, забруднення орних земель пестицидами і мінеральними добривами.
Захист природи — обов’язок держави, місцевої громади і кожної людини.
Домашнє завдання
Зробити кнспект, виконати екологічний проект.






21.04
Тема уроку
Закони і правоохоронні орргани України

Мета:
    закріплення знань про правоохоронні органи України, їхню структуру та функції;
    розвиток вміння використовувати на. практиці знання, набуті на уроках з правознавства;
    виховання поваги до органів державної влади (у цьому випадку — до правоохоронних органів).
Тип уроку: засвоєння нових знань.

Засвоювані поняття.
1.                 Правоохоронний орган (спеціально уповноважений орган, створений державою для точного і неухильного контролю за дотриманням правових норм, охорони існуючих суспільних відносин, закріплених у правових актах, і забезпечення правопорядку).
2.                 Прокуратура (державний орган, що здійснює найвищий нагляд за точним і однаковим виконанням законів на території республіки).
3.                 Міліція (державний озброєний орган виконавчої влади, який захищає життя, здоров'я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства, держави від протиправних посягань).
4.                 Служба безпеки України (державний орган спеціального призначення, який забезпечує державну безпеку України).
5.                 Адвокатура (добровільне професійне об'єднання громадян, що займаються адвокатською діяльністю з метою захисту прав і свобод громадян, подання їм юридичної допомоги).
6.                 Органи юстиції (правоохоронні органи виконавчої влади, які беруть безпосередню участь у виробленні та реалізації державної політики у сфері захисту прав і законних інтересів громадян та їх колективних формувань (юридичних осіб).
1. Правоохоронні органи в Україні.
Мабуть, кожному з вас доводилося потрапляти в ситуації, копі хтось порушував закон. Юнак у нетверезому стані вчинив бійку па вулиці. Вашого знайомого неиравочинно, на ваш погляд, звільнили з роботи. Порушено правила проведення виборів депу-іагів. Не в кожній із цих ситуацій для встановлення справедливості достатньо лише ваших дій. Потрібна допомога держави, її органів. Таких ситуацій, на жаль, чимало. Отже, існують спеціальні органи, які спостерігають за дотриманням законів і в разі гю-і реби приходять на допомогу людині. Серед внутрішніх функцій, що їх виконує держава, одна з найважливіших — забезпечення законності й правопорядку, захист законних прав і свобод громадян і а організацій. Для охорони правопорядку, суспільних відносин, контролю за додержанням норм права створюють спеціальні правоохоронні органи. До них належать прокуратура, органи внутрішніх справ, Служба безпеки України тощо. Усі правоохоронні органи у своїй діяльності керуються Конституцією і законами України, зобов'язані поважати права громадян. Під час виконання завдань вони взаємодіють між собою, а також із громадянами, їхніми об'єднаннями, трудовими колективами. Водночас співробітники правоохоронних органів повинні бути незалежними від політичного впливу, вони не мають права бути членами політичних партій.
 З усіх правоохоронних органів вам найбільше відомі органи внутрішніх справ. Кожного дня ми бачимо на вулицях міліціонерів патрульно-постової служби, інспекторів Державтоінспекції (ДАІ). Багатьом доводилося спілкуватися з дільничними інспекторами. Коли вам виповниться 16 років, саме органи внутрішніх справ — паспортний відділ — видадуть паспорт. Усе це служби органів внутрішніх справ — міліції. До органів внутрішніх справ, крім міліції, також належать Внутрішні війська, підрозділи охорони дипломатичних представництв тощо.
 Міліція — це адміністративно-виконавчий озброєний орган держави, що охороняє і захищає громадян, організації й установи, їх майно, законні права й інтереси. Діяльність міліції регулює Закон України «Про міліцію».
 Основне завдання міліції — убезпечувати громадян, контролювати громадський порядок, виявляти, припиняти і розкривати злочини. Міліція проводить слідство в кримінальних справах, убезпечує дорожній рух, контролює зберігання і використання громадянами й організаціями зброї, вибухових і радіоактивних речовин, виконує багато інших функцій.
Це цікаво:
Уперше фотографування злочинців для створення відповідної картотеки було запроваджено в Брюсселі (Бельгія) у 1843 р.
Перше вдале опізнання виявленого тіла загиблого, що дало змогу розкрити вбивство, було здійснено в 1889 р. в м. Ліоні (Франція).
 Упізнання злочинців за відбитками пальців рук (дактилоскопія) уперше застосували в Аргентині в 1896 р.
Перша в історії екстрадиція — видача підозрюваного або злочинця іншій країні для його притягнення до відповідальності — була здійснена в 1290 р. до н. е. за домовленістю між фараоном Рамзесом II і царем хетів.
Співробітникам міліції надано відповідні права. Вони мають право вимагати припинення правопорушень (ці вимоги обов'язко-ііі для виконання), затримувати правопорушників для встановлений особи або в разі підозри в скоєнні ними злочину. Міліція може проводити особистий огляд затриманих і їхніх речей, входити (у випадках, зазначених у законі) до житла й інших приміщень, під час виконання своїх обов'язків має право зберігати, носити, застосовувати зброю.
Застосовувати зброю дозволено в разі, коли є загроза життю і здоров'ю громадян або співробітника міліції, для відбиття нападу 11; і об'єкти, що охороняються, для затримання злочинців, які намагаються втекти, тощо. Перед застосуванням зброї міліціонер повниш, відповідно до обставин, за можливістю, попередити про це. Іб|)оя може бути використана також для зупинення транспортного іасобу, водій якого створює загрозу для людей, для знешкодження і марини, що становить небезпеку. Крім того, представники міліції мають право застосовувати спеціальні засоби, — наручники, гумові кініки, газову зброю, водомети тощо, а також службових собак. Кожний випадок використання зброї та спеціальних засобів перевіряють керівники органів внутрішніх справ, а застосування зброї прокуратура. У разі порушення закону співробітник міннії, залежно від наслідків, може бути притягнутий до дисциплінарної або навіть кримінальної відповідальності. В останні роки с швробітники міліції значно частіше змушені застосовувати зброю І спеціальні засоби — в абсолютній більшості випадків це було визнано правомірним.
На службу в міліцію можуть бути прийняті за власним бажанням громадяни України, які мають належний стан здоров'я, високі лілові та моральні якості. Вступаючи на службу в міліцію, громадянин складає присягу. Співробітникам міліції надано пільги і переваги, передбачені законом.
 Правоохоронним органом є також Служба безпеки України (СІіУ) — державний правоохоронний орган спеціального призначення, який забезпечує державну безпеку України. Її діяльність регламентує Закон України «Про Службу безпеки України». СБУ в інтересах держави здійснює розвідку й контррозвідку, організовує захист державних таємниць України, бере участь у боротьбі з корупцією, організованою злочинністю. У складі СБУ є спеціальні підрозділи, що виконують найскладніші завдання в справі боротьби з терористами — визволяють заручників, знешкоджують повітряних піратів, які захопили літак тощо.
 Особливе місце в правоохоронній системі держави посідають органи прокуратури. У Конституції України визначено завдання прокуратури в Україні. Саме представник прокуратури виступає в суді від імені держави, обвинувачуючи злочинця, доводячи його вину. Прокуратура здійснює нагляд за додержанням законів правоохоронними органами під час виконання судових рішень. За Конституцією України працівники прокуратури можуть представляти інтереси держави і громадян у суді. Важливим завданням прокуратури є також нагляд за діями всіх інших правоохоронних органів. Саме прокурор перевіряє законність застосування зброї співробітниками правоохоронних органів.
 До правоохоронних органів належать також державна Прикордонна служба, митні органи. Вони забезпечують додержання порядку на кордонах держави - контролюють його перетинання громадянами, забезпечують сплату мита — спеціальних виплат за вивіз з України чи ввезення товарів і матеріалів. Якщо вам доведеться перетинати кордон рідної держави, останніми, хто проводжатиме вас біля лінії кордону, будуть митники й прикордонники. Органи податкової адміністрації забезпечують виконання законів про податки громадянами, установами, організаціями.
2. Звернення до міліції.
 До органів внутрішніх справ вам доведеться звертатися в багатьох випадках. З одного боку, вам доведеться звертатися до міліції, щоб отримати паспорт, водійське посвідчення, дозвіл на придбання, зберігання та носіння вогнепальної або холодної зброї. З іншого боку, саме до органів внутрішніх справ треба звертатися у випадку, коли ви стали жертвою злочину, адміністративного правопорушення, адже саме органи внутрішніх справ повинні проводити розслідування цих подій.
 Обговоріть запропоновані ситуації та складіть за поданим зразком заяву до міліції.
1.    Зі школи ви поверталися додому на автобусі. Його довго не було, отже, людей зібралося чимало. Коли ви вийшли з автобуса на своїй зупинці й вирішили купити морозиво, то виявили, що з кишені зник гаманець. Ви підозрюєте, що його у вас украли під час поїздки в автобусі.
2.    Ви вийшли гуляти на вулицю. Під час прогулянки до вас підійшов чоловік і, назвавши себе працівником міліції і навіть показавши щось подібне на посвідчення, попросив ваш мобільний телефон для термінового дзвінка в райвідділ (його телефон раптово вийшов із ладу). Ви дали чоловікові телефон, але він раптом побіг і зник за будинком.
3. Під час канікул ви постійно їздите на велосипеді. Одного іня нп приїхали до магазину і, залишивши велосипед біля магазину, пішли за покупками. Коли ви вийшли, то виявилося, що велосипед зник. Свідки розповіли вам, що його взяв якийсь хлопець, який вийшов із магазину невдовзі після того, як ви туди І,пішли.
 Зразок
Начальнику управління внутрішніх справ МВС України в Н-ському району М-ської області Григоренка Петра Романовича, який проживає за адресою:
Заява
21 грудня о 23.00 на вулиці Шевченка, 32, у селищі Н-ськ біля кафе «Ніч» на мене напали двоє нетверезих осіб, які побили мене і а підібрали гаманець із сумою 3000 грн. Після того, як я прийшов іо тями, я звернувся до «Швидкої допомоги» та міліції. У зв'язку з нападом і пограбуванням прошу порушити кримінальну справу за цим фактом.
 22.12.2009 р.    П. Р. Григоренко
 (Підпис)
3. Вас затримала міліція. Увечері ви з друзями гуляєте вулицями рідного міста. Раптом в і вас підходять співробітники міліції та пропонують пройти до відділення міліції.
 Після доставлення до райвідділу міліції вам повідомили про те, що буде проведено обшук.
У райвідділі міліції вам пропонують дати пояснення щодо обставин пригоди, яка сталася неподалік кілька днів тому.
Чи правомірні дії співробітників міліції? Які ваші права в цих випадках? Як вам діяти?
Закон України «Про міліцію»
Стаття 11. Права міліції
Міліції для виконання покладених на неї обов'язків надається право:
1)    вимагати від громадян і службових осіб, які порушують громадський порядок, припинення правопорушень та дій, що перешкоджають здійсненню повноважень міліції, виносити на місці усне попередження особам, які допустили малозначні адміністративні порушення, а в разі невиконання зазначених вимог застосовувати передбачені цим Законом заходи примусу;
2)    перевіряти у громадян при підозрі у вчиненні правопорушень документи, що посвідчують їх особу, а також інші документи, необхідні для з'ясування питання щодо додержання правил, нагляд і контроль за виконанням яких покладено на міліцію;
3)    викликати громадян і службових осіб у справах про злочини та у зв'язку з матеріалами, що знаходяться в її провадженні, в разі ухилення без поважних причин від явки за викликом піддавати їх приводу в установленому законом порядку;
5)    затримувати і тримати у спеціально відведених для цього приміщеннях:
—    осіб, підозрюваних у вчиненні злочину, обвинувачених, які переховуються від дізнання, слідства чи суду, засуджених, які ухиляються від виконання кримінального покарання, — на строки і в порядку, що передбачені законом;
—    осіб, щодо яких як запобіжний захід обрано взяття під варту, — на строк, встановлений органом попереднього розслідування, прокурором, судом, але не більше десяти діб;
—    осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, для складання протоколу або розгляду справи по суті, якщо ці питання не можуть бути вирішені на місці, — на строк до трьох годин, а у необхідних випадках для встановлення особи і з'ясування обставин правопорушення — до трьох діб з повідомленням про це письмово прокуророві протягом 24 годин з моменту затримання;
—    неповнолітніх віком до 16 років, які залишилися без опікування, — на строк до передачі законним представникам або до влаштування у встановленому порядку, а неповнолітніх, які вчинили суспільно небезпечні діяння і не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність, — до передачі їх законним представникам або направлення у приймальники-розподільники, але не більш як на 8 годин;
6)    проводити огляд осіб, зазначених у пункті 5 цієї статті, речей, що знаходяться при них, транспортних засобів і вилучати документи та предмети, що можуть бути речовими доказами або використані на шкоду їх здоров'ю;
7) складати протоколи про адміністративні правопорушення, провадити особистий огляд, огляд речей, вилучення речей і документів...;
9) проводити... обшуки, вилучення, допити та інші слідчі дії відповідно до кримінально-процесуального законодавства;
11) проводити фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку, дактилоскопію осіб, які затримані за підозрою у вчиненні злочину або за бродяжництво, взяті під варту, звинувачуються у вчиненні злочину, а також осіб, підданих адміністративному арешту;
14)    проводити огляд поклажі, багажу та огляд пасажирів цивільних повітряних, морських і річкових суден, засобів залізничного та автомобільного транспорту згідно з чинним законодавством;
15)    входити безперешкодно у будь-який час доби:
б) ...на земельні ділянки, в жилі та інші приміщення громадян у разі переслідування злочинця або припинення злочину, що загрожує життю мешканців, а також при стихійному лихо-ві та інших надзвичайних обставинах;
20)    ...тимчасово обмежувати або забороняти доступ громадян на окремі ділянки місцевості чи об'єкти з метою забезпечення громадського порядку, громадської безпеки, охорони життя і здоров'я людей;
21)    обмежувати або забороняти у випадках затримання злочинців, при аваріях, інших надзвичайних обставинах, що загрожують життю і здоров'ю людей, рух транспорту і пішоходів на окремих ділянках вулиць і автомобільних шляхів...;
ЗО) зберігати, носити і застосовувати спеціальні засоби та зброю.
Якщо вас затримує міліція, ви маєте право: знати причину затримання;
- знати свої права (вам повинні їх пояснити), у тому числі прано на зустріч із захисником до першого допиту;
- з моменту затримання ви маєте право захищати себе та користуватися допомогою адвоката;
- про ваше затримання має бути складено протокол, у якому обов'язково зазначається час затримання, мотиви затримання та наші пояснення;
- при затриманні може бути проведений особистий огляд, який здійснює лише особа однієї з вами статі.
Ви можете бути викликані до правоохоронних органів на допит як свідок, потерпілий, підозрюваний або обвинувачений. Про те, як ви повинні поводитися в цих ситуаціях, ви дізнаєтеся на наступному уроці.
Отже, одну з найважливіших функцій держави — забезпечення правопорядку, захист прав і свобод громадян — виконують правоохоронні органи: міліція, Служба безпеки України, прокуратура та деякі інші.
Міліція є спеціальним озброєним загоном держави, що підтримує правопорядок, веде слідство, припиняє і попереджає злочини й правопорушення.
Прокуратура представляє інтереси держави в суді, здійснює нагляд за слідством і виконанням кримінального покарання, здійснює нагляд за дотриманням законів у всіх установах і організаціях, а також проводить слідство. Якщо вас затримала міліція, ви повинні пам'ятати про свої права та можете вимагати, щоб їх не порушували.
Домашнє завдання
Зробити конспект

28.04
Тема уроку 
Правова відповідальність неповнолітніх



Домашнє завдання
Зробити конспект


05.05.
Тема уроку 
Самозахист і допустима самоооборона
Мета:
  • дізнатися, що таке самозахист;
  • ознайомитися з поняттям меж допустимої самооборони;
  • усвідомити небезпеку деструктивних сект і тероризму;
  • потренуватися уникати ситуацій нападу і пограбування.
Основи самозахисту
У попередніх класах ви вивчали правила безпечної поведінки у соціальному середовищі: як поводитись у натовпі, спілкуватися з незнайомими людьми, захищати своє житло. Найкращий спосіб зберегти своє життя, здоров’я або майно — не потрапляти у криміногенні ситуації або самим не створювати їх.
  • 1. Прочитайте китайську притчу. Як ви думаєте, у чому полягає вища мудрість Майстра?
  • 2. Обговоріть, як уникати криміногенних ситуацій.
Вища мудрість
Одного разу до старого Майстра китайських бойових мистецтв прийшов молодий європеєць і запитав:
- Учителю, я чемпіон своєї країни з боксу і французької боротьби. Чого б ти ще міг навчити мене?
Старий Майстер усміхнувся і сказав:
Уяви, що ти гуляєш містом і випадково забрів туди, де тебе очікують громили, щоб нам’яти тобі боки й пограбувати. Тож я навчу тебе не гуляти в таких місцях.
Найпростіші поради, як уникати небезпечних ситуацій:
  • гроші та цінні речі тримайте при собі, портфелі та сумочки не залишайте без нагляду;
  • у кафе або барі, перш ніж повісити пальто на вішак чи спинку стільця, вийміть з нього гроші та документи;
  • не відчиняйте дверей незнайомій людині;
  • з собою беріть стільки грошей, скільки маєте їх витратити;
  • ніколи не носіть разом гроші та документи;
  • не повертайтеся додому вночі наодинці.
Та іноді трапляються ситуації, в яких доводиться захищатися від нападників. Самооборона (самозахист) — це законні дії, спрямовані на захист життя та здоров’я людини, що обороняється. Але завжди треба пам’ятати про межі допустимої самооборони.
Самозахист є крайньою необхідністю. Його здійснюють із:
  • застосуванням фізичної сили, тобто рукопашного бою;
  • застосуванням спеціальних засобів (газовий пістолет, газовий балончик, автоматичні сигнальні пристрої).
Про допустиму самооборону та її межі
Теоретично людина може прожити життя, не потрапивши у ситуації, в яких треба захищатись. Однак погрози, вимагання, напади — досить поширені соціальні небезпеки. Щоб правильно діяти у таких ситуаціях, ти маєш знати закони, які визначають право людини на допустиму самооборону.
Допустима самооборона — дії, вчинені з метою захисту свого життя чи майна або життя (майна) іншої людини, якщо вони не перевищують меж допустимої самооборони.
Перевищенням меж допустимої самооборони визнається умисне заподіяння нападнику тяжкої шкоди, що явно не відповідає небезпеці посягання. Не є перевищенням меж допустимої самооборони застосування зброї проти озброєних нападників, а також будь-які дії щодо захисту від вторгнення у житло чи інше приміщення незалежно від шкоди, яку заподіяно нападнику.
Прочитайте ситуації і за допомогою блок-схеми оцініть, чи було перевищено межі допустимої самооборони.
  • 1. 12-річний підліток забрався у садок до пенсіонера. Той узяв мисливську рушницю, вистрілив у хлопця і поранив його.
  • 2. На дівчину напали в під’їзді. Під час боротьби вона наступила тонким підбором на ногу зловмиснику. Той відпустив руки, покотився зі сходів і зламав собі шию.
Як не стати жертвою торгівлі людьми
Торгівля людьми — один із найприбутковіших видів незаконного «бізнесу» після торгівлі зброєю та наркотиками. Щороку у світі його жертвами стають від 700 тисяч до 2 мільйонів осіб. Найчастіше — це дівчата і молоді жінки з бідних країн Африки, Азії, Латинської Америки, Східної Європи, які через тяжке матеріальне становище шукають роботу за кордоном.
Часто жінки відгукуються на оголошення працювати офіціанткою, танцівницею, хатньою робітницею, іноді їх просто викрадають. Якщо їм пощастило дивом повернутися додому, вони розповідають страшні історії про те, що з ними сталося.
Ось що пережила 15-річна дівчина з невеликого містечка у Східній Україні.
Одного разу вона вийшла з дому і не повернулась. Батьки і поліція марно розшукували її. Лише через рік дівчина зателефонувала з Москви. Удома вона ще довго не могла ні з ким розмовляти і нічого не розповідала про пережите.
Трохи згодом розказала рідним, що тоді, коли вона йшла до своїх друзів, біля неї зупинилася машина, і двоє чоловіків запропонували підвезти її. Одного з них вона знала — це був родич друга її брата. Але замість того, щоб підвезти, дівчину завезли у незнайоме місце, замкнули в підвалі, а відтак нелегально переправили до Туреччини. Там її силоміць накололи наркотиками і змусили працювати в будинку розпусти. Знайшлася людина, яка пожаліла дівчину і вивезла до Москви у валізі. Дівчині було завдано такої психічної травми, що вже на волі вона тривалий час не могла згадати ні свого імені, ні адреси. У реабілітаційному центрі їй надали медичну і психологічну допомогу. Лише після цього дівчина згадала номер телефону батьків.
Небезпека торгівлі людьми загрожує не лише жінкам, а й чоловікам та дітям. Їх викрадають для сексуальної експлуатації, для примусової праці, незаконного усиновлення і навіть видалення органів для трансплантації.
Державні і міжнародні організації уже багато років ведуть боротьбу з кримінальною торгівлею людьми. Але законодавство у цій сфері права недосконале, а торгівля людьми — добре організований злочинний «бізнес» із величезними фінансовими можливостями. Тому важливо бути пильним і самому захищати себе. Наприклад, так, як це зробили студенти одного училища культури.
Групі випускників запропонували кількамісячні гастролі в Японії. Студентам, які щойно пройшли тренінг щодо запобігання торгівлі людьми, ця пропозиція здалась підозрілою, і вони звернулися до правоохоронних органів. З’ясувалося, що організатори турне не мали жодних контрактів з приймаючою стороною. Вони повинні були зібрати групу молоді і, доправивши її до Владивостока, отримати за це чималу винагороду.
  • 1. Назвіть причини, з яких люди нелегально виїжджають за кордон. Які з цих причин, на ваш погляд, є поважними?
  • 2. До яких наслідків це може призвести?
  • 3. Назвіть якнайбільше причин, щоб жити і працювати в Україні.
  • 4. Уважно ознайомтеся з пам’яткою для тих, хто виїжджає за кордон (с. 165).
Проблеми дитячої бездоглядності і безпритульності
Багато з тих, хто шукає кращої долі за кордоном, виїжджають туди нелегально, залишаючи своїх дітей під опікою родичів чи в інтернатах. Діти, які зростають у неблагополучному середовищі, мають чимало проблем. Брак батьківського піклування, бездоглядність, погане харчування, негативний приклад вживання психоактивних речовин, психічне і фізичне насильство можуть поєднуватись із залученням дітей до небезпечних видів бізнесу і тяжкої праці. Скажімо, дитину можуть змусити обробляти величезний город, колисати вночі немовлят, навіть просити милостиню, красти чи розповсюджувати наркотики.
Пам’ятка для тих, хто виїжджає за кордон
1. Нікому не віддавайте свій паспорт. Документи, які підтверджують вашу особу, повинні бути у вас, ніхто не має права їх забрати.
2. Якщо ви вирішили підписати контракт на роботу чи навчання, переконайтесь, що все у ньому вам зрозуміло і він містить таку інформацію:
  • а) країна призначення;
  • б) ім’я роботодавця;
  • в) вид роботи та умови праці;
  • г) умови оплати, проживання;
  • ґ) термін дії контракту.
3. Ніколи не довіряйте пропозиціям допомогти у працевлаштуванні за кордоном, навіть якщо їх роблять ваші знайомі, друзі, родичі чи колеги. Обов’язково проконсультуйтеся з юристом щодо контракту, який вам пропонують.
4. Залиште своїм рідним, близьким, друзям усю інформацію про себе і свого роботодавця, інформацію про Посольство України в країні, до якої виїжджаєте.
5. Термін перебування на території іноземної держави зазначено у візі. Триваліше перебування тут може позбавити вас можливості виїхати за кордон у майбутньому.
6. Пам’ятайте, що знання мови країни перебування допоможе вам у складних ситуаціях.
7. На жаль, поліція у деяких країнах може бути частиною проблеми, а не її розв’язанням. Відомі випадки, коли жінок, які звернулися до поліції, продавали знову. Якщо ви потрапили у складну ситуацію, постарайтеся зв’язатися з Посольством України.
На жаль, у таких випадках діти не завжди звертаються по допомогу і часто обирають помилкове і небезпечне рішення — тікати з дому. Декого з підлітків вабить «романтика» вуличного життя. Жити з батьками і вчитись у школі їм нудно, а життя «на волі», вважають вони, захоплюючи цікаве й романтичне. Але це не так. Життя дитини на вулиці важке, принизливе і дуже небезпечне.
Однак тих, хто шукає на вулиці романтику, якраз найменше. Найчастіше діти тікають від того, що робить їх нещасливими: жорстоке поводження, фізичне чи психічне насилля, родинні проблеми, матеріальна скрута, конфлікт з учителями чи однолітками. Дехто втікає від проблем з алкоголем чи наркотиками — своїх або батьків.
Якщо твій друг збирається втекти з дому — це серйозна проблема. Тому що він не готовий до самостійного життя. Можливо, твій друг думає інакше, але він помиляється. Вулиця ще ні для кого не закінчилася добром. Якщо він у скруті і має намір піти з дому, ти маєш нагоду врятувати йому життя!
Без жодних вагань запропонуй разом пошукати інше рішення, наприклад, звернутися по допомогу до когось із дорослих. До того, кому ви довіряєте. Найкраще, якщо це будуть твої батьки. Або зверніться до вчителя, шкільного психолога, тренера, родича, сусіда чи просто знайомого. Він чи вона допоможе твоєму другові зрозуміти, що є багато інших шляхів розв’язання проблеми. Наприклад, зателефонувати на гарячу лінію телефону довіри.
Всеукраїнська лінія «Телефон довіри»
0-800-500-45-10
Всеукраїнська безкоштовна дитяча лінія «Телефон довіри»
0-800-500-21-80
Якщо друг усе-таки втік з дому або ти не бачив його декілька днів і припускаєш, що він так учинив, — негайно розкажи батькам, учителям чи поліції. Пам’ятай: це — не зрада. Це найбільше, що ти ще можеш зробити для нього. Не приховуй нічого. Будь-яка інформація може допомогти відшукати дитину і врятувати їй життя!
Домашнє завдання опрацювати тему і виконати тести.

Запитання 1
Законні дії, спрямовані на захист життя та здоров’я людини, що обороняється, це:

варіанти відповідей

фізична сила

 
самооборона

 
криміногенна ситуація

 
боротьба

Запитання 2
Дії, вчинені з метою захисту свого життя чи майна або життя (майна) іншої людини, якщо вони не перевищують меж допустимої самооборони, це:

варіанти відповідей

самозахист

 
допустима самооборона

 
захист

 
рукопашний бій

Запитання 3
Умисне заподіяння нападнику тяжкої шкоди, що явно не відповідає небезпеці посягання, це:

варіанти відповідей

допустима самооборона

 
самооборона

 
перевищення меж допустимої самооборони

 
захист

Запитання 4
Поширені соціальні небезпеки:

варіанти відповідей

торгівля людьми

 
легальне працевлаштування за кордоном

 
безпритульність

 
конфлікти

Запитання 5
Якщо ви вирішили підписати контракт на роботу чи навчання, потрібно переконатися, що все у ньому вам зрозуміло і він містить наступну інформацію:

варіанти відповідей

ім’я роботодавця

 
інформацію про посольство України в країні, до якої виїжджаєте

 
термін дії контракту

 
«телефони довіри»

 
вид роботи та умови праці

Запитання 6
Найкращий спосіб зберегти своє життя, здоров’я або майно:

варіанти відповідей

самооборона

 
не потрапляти у криміногенні ситуації

 
самим не створювати криміногенних ситуацій

 
застосування фізичної сили

Запитання 7
Самозахист є крайньою необхідністю. Його здійснюють із:

варіанти відповідей

застосуванням фізичної сили

 
застосуванням спеціальних засобів

 
застосуванням погроз

 
застосуванням здорового глузду.


12.05.

Тема уроку

Деструктивні угруповання і тероризм
Мета
• усвідомити небезпеку деструктивних угруповань, зокрема релігійних сект
• дізнатися, як поводитися в умовах загрози тероризму;
• потренуватися уникати ситуацій нападу, пограбування і залучення до деструктивних сект.
Шахрайство і деструктивні угруповання
Існує безліч різновидів шахрайства, зокрема лотереї — «лохотрони», азартні ігри, ворожба.
Назвіть відомі вам види шахрайства. Проаналізуйте:
• яку мету ставлять перед собою шахраї;
• які прийоми використовують, щоб залучити людей;
• хто входить в угруповання організаторів шахрайства;
• які життєві навички допомагають уникнути шахрайства.
Мета діяльності більшості деструктивних угруповань — заволодіти грошима аба майном людей, які спокусилися обіцянками шахраїв.
Та найпебезпечнішнм видом шахрайства є залучення до сект. Участь у секті позбавляє людей не ліпне грошей, а й свободи, сили волі, можливості розпоряджатися своїм майном, іноді навіть життям.
Полювання за душами
Коли і йому це почалося?
Ще 20 років тому ніхто в Україні не замислювався про небезпеку релігійних і псевдорелігійних культів і сект. Нині жодна людина, хоч як це прикро, не застрахована від їхнього впливу. Психологи пояспюють це двома причинами.
Перша причина — людина є істотою суспільною, й одна з її природних потреб — належність до групи, що сформувалась ще у давні часи, коли первісні люди жили у світі, сповненому небезпек, і почувалися комфортно ліпше в оточенні інших людей. З тих пір потребу належати до групи, де тебе визнають за свого, закладено у підсвідомості.
Друга причина — особливості сучасного суспільства. Ми живемо в постіндустріальному (інформаційному) суспільстві, де кількість інформації подвоюється кожні десять років. У ньому, за влучним висловом Льюїса Кер-ролла, доводиться щосили бігти, аби тільки залишатися на місці (а якщо хочепт потрапити в інше місце, треба бігти удвічі швидше).
За такого темпу життя людина має дедалі метне часу, щоб подумати і розв’язати особисті проблеми. Відмовившсь від роздумів, дехто з готовністю приймає па віру рішення та ідеали, які пав’язують йому проповідники численних сект. А вони, користуючись визнаною державою свободою совісті та віросповідань, відкрили справжнє полювання за людськими душами, передусім за молодими.
Фахівці визнають, що останнім часом масове залучення молоді до різноманітних сект набуло масштабів психічної епідемії, яка дістала пазву «секто-манії». Сектантів зомбують чужими ідеями, позбавляють здатності критично мислити, підкоряють волі духовних наставників сект.
Як відбувається залучення до сект?
Члени (адепти) сект ходять і розповідають, що люди па може розв’язати свої проблеми, лише коли очиститься від гріха і прийде до Бога. Вони запрошують людей на збори, знайомлять їх з духовним лідером, приймають новачків у своє середовище як рідних.
Дехто (особливо ті, хто переживає скрутні часи, страждає від хвороб, самотності й має знижений рівень психологічної ріввноваги) відчуває полегшення  знайшовши людей, які його розуміють, обіцяють фізичпе зцілення і духовне вдосконалення.
«Очищенпя під гріхів* нерідко починається з суворого посту. Духовний лідер секти дає новачкам настанову різко обмежити вживаїпгя їжі, вилучити з раціону багато важливих продуктів і спати не більш як 4—5 годин па добу. В такому режимі організм фізично і психічно виснажується.

Виснаження посилюється багатогодинними ритуалами, службами, обрядами й читанням спеціальної літератури. Унеможливлюється отримання інформації з інших джерел: забороняється чіпати газети, дивитися телевізор, слухати радіо. Це підвищує навіюваність, призводить до втрати здатності критично мислити, вкорінює у свідомість ідеї, що відповідають ученню секти, дає змогу встановити контроль за думками, почуттями і поведінкою новачків.
Деякі секти не потребують використанням психотехнік (кодування, психопрограмуваиня), що різко підвищують навіюваність. Вони можуть неодноразово вводити людину в транс, напівгіппотпчний чи гіпнотичний стани. Широко практикують виконання ритмічних рухів, співів, повторення однакових слів, психотехніки з поступовим відключенням свідомості і самонавіюванням.
У зв'язку з цим людина може впасти у етап релігійного екстазу зі
звуковими та зоровими галюцинаціями (подібний до стану наркотичного сп'яніння), який з часом спричиняє жорстку психічну і навіть фізичну залежність. Фахівці вважають діяльпість релігійних сект своєрідним духовним наркотиком.
У чому небезпека сект?
Стан иаїтівгіпнозу, гіпнозу, екстазу, в який раз у раз вводять себе сектанти, може призвести не лише до винекнення залежності, а й до серйозних психічпих розладів: нападів істерики, гострих психозів, лікування яких можливе тільки у психіатричпій лікарні. Той, хто потрапив у секту, втрачає інтерес до навчання, роботи, родини і друзів. Під впливом релігійних лідерів людина йде просити милостинню або виносить з дому гроші й цінні речі. Дехто віддає секті все, що має, продає квартиру, залишає без засобів існування свої родини.
Як з цим боротися?
З цим явищем намагається боротися держава. Найбільш агресивні релігійні організації, від яких постраждало багато людей, визнано деструктивними релігійними сектами, і їхню діяльність заборонено. Однак треба пам’ятати, що заборона діяльності секти породжує її дії, щоразу під невичерпноою назвою.
Але ти й сам завжди маєш насторожено ставитися до тих, хто дає прості відповіді на складні питання. Якщо хочеш уникнути духовного рабства, самостійно мислити, діяти, розпоряджатися своїми прибутками і майном, розпивай навички критичного мислення, а також уміння відмовлятися від небезпечних пропозицій.
Пам’ятай, що, підмовляючи сторонній людині, тобі пе треба пояснювати причину відмови. Достатньо короткого «Ні» або «Мене це не цікавить* з відповідними невербальними виявами (холодний топ, жест підстороєння,під мій погляд).
Якщо ти потрапив у ситуацію психологічного піску, рішуче відмовся і йди геть. Коли це неможливо (скажімо, ви їдете в поїзді), треба психологічно відгородитися від співрозмовнтка, наприклад, занурившись у книжку, або пообіцяти прийти на зібрання, але не робити цього. Якщо маєш релігійні потреби, найкраще задовольняти їх з допомогою церкви, традиційної для твоєї родини і держави.
Небезпека тероризму
Після II вересня 2001 року, коли в СТІЇА захоплені терористами літаки атакували хмарочоси Всесвітнього торговельного центру і Пентагон, було визнано, що тероризм є ворогом номер один для безпеки людей в усьому світі.
Сучасний світ надзвичайпо мобільний. Люди виїжджають за кордон на роботу, до родичів, у відпустку й відрядженпя. Ніхто не застрахований від випадку стати жертвою терористичного акту чи потрапити в заручники.
На жаль, у зв’язку з окупацією Росією Автономної Республіки Крим та військовою агресією па Донбасі, в Україніє реальпі загрози тероризму.
Тому кожному треба знати правила поведінки у випадку виявлення вибухового пристрою і захоплення в заручники.
Вибуховий пристрій можуть закласти:
• у припаркований поблизу будинків автомобіль;
* у пакунок, чемодан, сумку, пакет (зокрема, пристрій, якпй має щось на зразок антени, батарейки або з нього долинають звуки, схожі на цокання годинника);
* в урну для сміття;
• у поштову бандероль.
Виявивши вибуховий пристрій:
• Не підходь до підозрілого предмета, пе чіпай його, не підпускай до нього інших.
• Не користуйся мобільним телефоном, здатним спричинити детонацію радіочутливого підривного механізму, і попередь про це інших.
• Негайно сповісти поліцію чи інші правоохоронні органи про підозріліш предмет.
• Дочекайся правоохоронців і вкажи їм на нього.
Якщо тебе захопили в заручники:
• Опануй себе.
• Фізично і морально підготуйся до випробування.
• Не дратуй терористів, пе демонструй ненависті до них.
• Від самого початку (особливо в перші години) виконуй усі їхні накази.
• Не привертай уваги своєю поведінкою й активним спротивом.
Це може погіршити твоє становище.
• Не намагайся втекти, якщо пе впевнеіпгії в успіху або якщо це призведе до погіршення становища інппіх заручників.
• Повідом терористів про погапе самопочуття.
• Запам’ятай якнайбільше інформації про них (кількість, зовнішпість, статура, акцент, про що розмовляють, манера поведінки, зброя).
• Постарайся визначити місце свого перебуваппя.
• Зберігай розумову і фізичпу активпість. Пам’ятай: спецслуж-би роблять усе, щоб тебе визволити.
• Не відмовляйся від їжі й води. Це допоможе зберегти сили.
• Сядь подалі від вікон, дверей і терористів. Це вбереже тебе у випадку штурму приміщенпя або пострілів снайперів.
• Під час штурму лягай на підлогу обличчям униз, поклавши руки па потилицю.
Багатьох терористичних актів вдалося уникнути завдяки пильності громадян, які вчасно виявили і допомогли знешкодити терористів.
Розвинути спостережливість допоможе гра «Служба безпеки».

Двоє учнів виходять із класу.
Вони — «служба безпеки» аеропорту*. Решта — пасажири літака. Серед пасажирів оберіть «терориста», який має пронести на борт літака сховану в одязі «зброю» — невелику книжку чи пенал.
Коли «служба безпеки» повертається до класу, пасажири стають у чергу і крокують повз неї. «Служба безпеки» має лише три спроби, щоб визначити «терориста» за невербальпнмн ознаками — за поглядом, мімікою, жестами.
Практичне завдання
Як уникнути нападу, пограбування і залучення до деструктивних сект
1. Об'єднайтесь у 3 групи («дім», «вокзал», «поїзд»). Проаналізуйте безпеку за ознаками піктпмності:
груші 1: приватне житло; група 2: громадське прпміщеіпія; група 3: громадський транспорт.
2. У тих самих групах підготуйте сценки:
першу — для демонстрації віктимних речей, жестів і поведінки у цих місцях;
другу — для демонстрації безпечної поведінки.
3. Розіграйте ці ситуації методом «стоп-кадру» — спочатку повністю, а відтак поетапно, з поясненням того, що відбувається.
і. Підготуйте короткі повідомлеіпш про релігійні культи і секти.
5. Об’єднайтесь у групи по трос, розподіліть ролі (підліток, адепт секти, спостерігач) і розіграйте ситуацію відмови від запрошення прийти па релігійне зібрання.
Г». «Спостерігачі» розповідають, як діяли «підлітки», чи зуміли попи рішуче відмовитися від пебезпечпої пропозиції.
Релігійні секти — один із найнебезпечиішпх видів шахрайства. Остерігайся духовного рабства, розвішай уміння відмовлятися від небезпечних пропозицій.
Тероризм став ворогом номер один для безпеки держав і людей в усьому світі. Тому кожному треба знати, як поводитись у разі виявлення вибухового пристрою чи захоплення в заручники.
Домашнє завдання

Зробити конспект.

19.05.
Тема уроку
Узагальнення з теми "Безпека в побуті і навколишньому середовищі"

Запитання1

Організація дорожнього руху -....
варіанти відповідей

комплекс інженерних заходів, що забезпечує умови для безперебійного і безаварійного руху транспорту дорогами.


комплекс інженерних та організаційних заходів, що забезпечує умови для безперебійного і безаварійного руху транспорту і пішоходів вулицями і дорогами.
Запитання 2
Учасники дорожнього руху
варіанти відповідей

водій


пасажир


пішохід


тварини
Запитання 3
Найголовнішим засобом організації дорожнього руху є....
варіанти відповідей

автомобілі


правила дорожнього руху


люди та автомобілі


 Запитання 4

Якщо регулювальник стоїть до учасників дорожнього руху боком з опущеним жезлом, або лівим боком з витягнутою правою рукою, рух транспоту ...
варіанти відповідей

транспорт повинен повернути вліво


дозволено


транспорт повинен повернути вправо


зупинитись
Запитання 5
Водити мотоцикл може людина, яка досягла певного віку.....
варіанти відповідей

15 років


16 років


17 років


18 років
Запитання 6
Причини ДТП з участю мотоцикла:




варіанти відповідей

необережність водія або пасажира.


порушення правил дорожнього руху;


несправність транспортного засобу;


всі варіанти вірні
Запитання 7
Мотоцикл — це....
варіанти відповідей

двоколісний транспортний засіб, що має максимальну масу не більше 400 кг, або двигун об’ємом більше 50 см3


двоколісний транспортний засіб, з коляскою чи без неї, що має максимальну масу не більше 400 кг , або двигун об’ємом більше 50 см3


двоколісний транспортний засіб, з коляскою чи без неї, що має максимальну масу не більше 500 кг, або двигун об’ємом більше 60 см3
Запитання 8

Який час людина може витримати без питної води?
варіанти відповідей

тиждень


лише кілька діб


5 днів
Запитання 9

Який відсоток водних ресурсів Землі люди можуть використовувати для своїх потреб?
варіанти відповідей

1,5%


2,5%


0,5 %
Запитання 10

Каламутність води, яка витікає з крану для пиття, може бути ознакою надлишку....
варіанти відповідей

заліза, натрію, кальцію


заліза , марганцю, цинку


кальцію, заліза, солей
Запитання 11

Остання стадія очищення води є...
варіанти відповідей

знезараження


хімічна обробка


фільтрування
Запитання 12

Для знезараження питної води використовують...
варіанти відповідей

хлор або озан


озон або хлор


гелій та карбон
Запитання 13
Склад чистого атмосферного повітря?
варіанти відповідей

23%


21%


24%
Запитання 14

Найвідомішими супертоксинами є....
варіанти відповідей

діоксини


чадний газ


кислотні оксиди
Запитання 15
Сьогодні основними хімічними забруднювачами атмосфери вважають:
варіанти відповідей

вуглекислий та чадний гази


сірчаний газ


оксиди азоту й озон


всі варіанти вірні
Запитання 16

Гербіциди - це...
варіанти відповідей

засоби боротьби з комахами


препарати для знищення бур'янів


засоби проти грибкової мікрофлори
Запитання 17
Закони ухвалюються....
варіанти відповідей

Верховною Радою України


Судом


Місцевою адміністрацією
Запитання 18
З якого віку ти маєш право працювати на нешкідливій роботі у вільний від навчання час, але зі згоди одного з батьків?
варіанти відповідей

з 16 років


з 12 років


з 14 років
Запитання 19

Неповнолітні - це особи, яким не виповнилося.....років
варіанти відповідей

17


18


16
Запитання 20
Самооборона - це...
варіанти відповідей

незаконні дії


законні дії



правопорушення


1 комментарий:

  1. Я порекомендую будь-кого, хто шукає кредит для бізнесу, містеру Бенджаміну, який допоміг мені позику на чотири мільйони доларів США для запуску мого бізнесу, і це було швидко. При отриманні позики у них було дивно, наскільки легко їм було працювати. безпечний. Це, безумовно, був позитивним досвідом. Уникайте сюди шахраїв і зв’яжіться з містером Бенджаміном Он. 247officedept@gmail.com. WhatsApp ... + 19893943740. якщо ви шукаєте кредит для бізнесу.

    ОтветитьУдалить