Фізична
складова здоров’я
|
Соціальна
складова здоров’я
|
Психічна
і духовна складові здоров’я
|
Еустрес
|
Дистрес
|
Ухилення
|
Пристосування
|
Суперництво
|
Співробітництво
|
Компроміс
|
VІ. Підбиття підсумків уроку
06.04.
(основи здоров`я)
Тема.
|
Соціальні
чинники здоров`я
|
Мета.
|
|
Навчальна:
|
Формувати в
школярів поняття про соціальні чинники здоров’я і безпеки підлітків; дати
уявлення про соціальні чинники ризику для здоров’я в найближчому оточенні
підлітків.
|
Розвиваюча:
|
Розвивати уміння аналізувати, зіставляти,
робити висновки, формулювати і відстоювати свою точку зору.
|
Виховна:
|
Виховувати бажання
берегти власне життя і здоров’я.
|
Корекційна:
|
Корегувати
осанку та мовлення.
|
Тип уроку:
|
Вивчення нового
матеріалу.
|
Обладнання:
|
Таблиці,
ілюстрації, ноутбук,презентація.
|
Хід уроку
|
||
І. Організаційний момент.
|
||
1.
|
У класi стало тихенько,
Усi сидять рiвненько,
Вчитель до вас усмiхається,
Наш урок розпочинається.
|
|
2.
|
Перевірка
підготовки учнів до заняття.
|
|
3.
|
|
|
4.
|
Побажання
успіху на уроці.
|
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
|
ІII. Вивчення нового
матеріалу.
|
|
Розповідь учителя.
План
1.
Поняття
про соціальні чинники здоров’я і безпеки підлітків.
2.
Соціальні чинники ризику для здоров’я в
найближчому оточенні підлітків.
1. Що
впливає на твоє соціальне здоров'я
Людина живе в
суспільстві. Вона має знайти СВОЕ місце серед інших людей, навчитися
спілкуватися з ними, зрозуміти правила поведінки в соціумі й дотримуватися
їх. Демократичне суспільство надає людині досить багато прав, але разом із
правами в людини з'являються й певні обов'язки.
Уміння
користуватися своїми правами й виконувати свої обов'язки є важливим
показником соціального здоров'я.
Існують
соціальні фактори, які впливають на твоє соціальне здоров'я.
Насамперед до них належить безпосереднє оточення людини:
— родина, в якій виховується й росте;
— школа, в якій вона навчається;
― клас, в якому
вона знаходить друзів, з котрими спілкується не тільки в школі, але й за її
межами;
— підліткові компанії, з якими вона
проводить дозвілля.
Окрім того, на соціальне здоров'я впливають:
— література, яку читає людина;
— телевізійні програми, які вона
дивиться;
— музика, яку вона слухає;
— театральні спектаклі, фільми,
комп'ютерні ігри й багато іншого, від чого вона отримує естетичну насолоду.
Дехто навіть не
здогадується про цей вплив, але він існує й призводить до певних наслідків.
Наприклад, надмірне захоплення комп'ютерними іграми може призвести до того,
що у свідомості підлітка реальність і вигаданий кимсь світ гри міняються
місцями.
Це завдає
великої шкоди його соціальному здоров'ю: він поринає у світ гри, перестає.
сприймати навколишню реальність, обмежує спілкування з іншими людьми.
Підліток мусить
знати, що сам є активним учасником процесу свого соціального розвитку й може
впливати на своє соціальне здоров'я, вчиняючи так або інакше.
Наприклад,
ведучи здоровий спосіб життя або порушуючи його.
Знаючи про
соціальні фактори здоров'я, підліток може зробити правильний вибір і жити
так, щоб не завдавати шкоди своєму здоров'ю.
Ніхто інший не
зробить цього замість нього.
Слід пам'ятати,
що соціальне здоров'я пов'язане із безпекою!
Соціальна
рівність і соціальна справедливість так само є важливими соціальними
факторами здоров'я. Наявність у суспільстві соціальної рівності й
справедливості роблять його соціально здоровим, а людину — захищеною й
упевненою у своєму майбутньому.
2. Як стежити за своїм соціальним розвитком
Перша ланка суспільства, в якій підліток виявляє себе
як соціальна особистість,— це родина.
Кожна людина, напевно, помічає, що в родині кожен має
свої обов'язки, і вони залежать від місця, яке людина займає в родині.
Син, донька, брат, сестра, онук, онучка, племінник,
племінниця — усе це соціальні ролі, відведені підліткові в родині.
Якщо він справляється зі своїми родинними обов'язками,
це свідчить про те, що його соціальний розвиток відбувається нормально.
Успішне навчання також є обов'язком підлітка стосовно
родини.
Батьки вірять у
те, що їх син чи донька стане корисною для суспільства людиною й що родина
зможе розраховувати на них у майбутньому.
Не менш важливим для соціального розвитку підлітка є і
його становище в різних молодіжних підліткових групах: класі, спортивній
секції, футбольній команді, драматичному гуртку, компанії друзів, які живуть
на його вулиці або у його дворі.
Соціальний розвиток і, урешті-решт, соціальне здоров'я
неабияк залежить від цих груп.
Справа в тому, що, поділяючи ті або інші погляди,
захоплення, пристрасті, манери друзів, підліток потрапляє під їх соціальний
вплив.
Як наслідок, у підлітка можуть з'явитися корисні або
шкідливі звички, які певним чином впливають на його здоров'я.
Наприклад,
звичка регулярно читати може зробити людину цікавим співрозмовником, а звичка
чемно поводитися з тими, хто оточує, значно полегшить спілкування з ними.
І навпаки,
звичка ставитися до людей спогорда або повсякчас їм грубити, або користатися
нецензурними словами, або вживати алкоголь та наркотики — сповільнить
соціальний розвиток підлітка.
Не менш важливим є й спосіб життя підлітків, з якими ми
у дружніх стосунках.
Хоч-не-хоч, але
воно буде позначатися на кожному.
А тому слід
розібратися, чи є цей спосіб життя здоровим, чи не буде він шкодити.
Слід пам'ятати, що свої інтереси можна відстояти тільки
самостійно.
Існують фактори, які впливають на соціальне здоров'я.
Підліток мусить
знати, що сам є активним учасником процесу свого соціального розвитку.
Знаючи про соціальні фактори здоров'я, він може зробити
правильний вибір і жити так, щоб не завдавати шкоди своєму соціальному
здоров'ю.
|
|
VІ. Фізкультхвилинка.
|
|
VІІ. Закріплення нових
знань і вмінь.
|
|
1.
|
Запис в
зошит основних понять теми.
|
2.
3.
3.
|
Відповіді на
запитання.
-
Які фактори впливають на твоє
соціальне здоров'я?
-
Чи буває так, що людина має тільки
права, а обов'язків не має?
Обговорення
ситуацій.
Ø Ромчик сказав, що коли на його соціальне здоров'я впливає так багато
факторів, то сам він нічого зробити не може. Чи має він рацію?
Ø
Наталка та її подруги люблять пісні
групи «Океан Ельзи». Вони готові
слухати їх з ранку до вечора. Через це їм не вистачає часу на виконання
домашніх завдань, знижується
успішність, тимчасом як соліст
групи Станіслав Вакарчук — кандидат наук і володіє кількома
мовами. Як він досяг такого становища в суспільстві? Що б ви порадили
дівчаткам?
|
VІІІ. Підсумок уроку.
|
|
- Яку тему
вивчали?
- Чим збагатили
свої знання?
|
IX. Домашнє завдання.
|
Читати
конспект.
13.04. (Основи здоров`я
Тема. Впливи найближчого оточення.
Мета: розглянути впливи найближчого оточення
дитини, принципи формування міжособистісних стосунків, види підліткових компаній;
формувати вміння визначати ознаки небезпечних компаній та способи протидії негативному соціальному впливу;
продовжити виховувати дбайливе ставлення до свого здоров’я та здоров’я
близьких.
Обладнання: папір, олівці,
фломастери
Тип уроку: комбінований.
Поняття та терміни: найближче оточення, небезпечні компанії.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Зачитування притчи
...Студенти вже заповнили аудиторію і чекали початку
лекції. Ось з'явився викладач і виставив на стіл велику скляну банку, що
багатьох здивувало:
- Сьогодні я хотів би поговорити з вами про життя, що ви
можете сказати про цю банку?
- Ну, вона порожня, - сказав хтось.
- Абсолютно вірно,- підтвердив викладач, потім він дістав
з-під столу мішок з великими каменями і почав укладати їх в банку до тих пір,
поки вони не заповнили її до самого верху.
- А тепер, що ви
можете сказати про цю банку?
- Ну, а тепер банка повна! - знову сказав хтось із
студентів.
Викладач дістав ще один пакет з горохом, і почав засипати
його в банку. Горох почав заповнювати простір між каменями:
- А тепер?
- Тепер банка повна!!! - почали вторити студенти.
Тоді викладач
дістав пакет з піском, і почав засипати його в банку, через якийсь час у банці
не залишилося вільного простору.
- Ну тепер-то банка точно повна - загаласували студенти.
- А тепер я буду пояснювати вам, що зараз відбулося.
Банка - це наше життя, камені - це найважливіші речі в нашому житті, це наша
сім'я, це наші діти, наші любі, все те, що має для нас величезне значення;
горох - це ті речі, які не так значимі для нас, це може бути дорогий костюм або
машина і т.д.; пісок - це все дрібне і незначне в нашому житті, всі ті дрібні
проблеми, які супроводжують нас протягом всього нашого життя; так ось, якщо б я
спочатку засипав у банку пісок, то в неї б вже не можна було вмістити ні горох,
ні каміння, тому ніколи не дозволяйте різного роду дрібницям заповнювати ваше
життя, закриваючи вам очі на більш важливі речі.
Учитель. Давайте подаруємо один одному добру усмішку бо доброта –
це одна з найважливіших речей, що необхідна для людини.
ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.
1.
Бесіда:
-
Які ви знаєте елементи соціального середовища?
-
Які елементи соціального середовища вашого населеного пункту сприяють
здоров’ю та безпеці людей?
-
Які елементи соціального середовища вашого населеного пункту загрожують
безпеці та здоров’ю?
-
Як ЗМІ впливає на здоров’я дітей?
2.
Перевірка домашнього завдання «Складання рейтингу телепередач». Обговорення.
Учитель.
Як добре дітям й затишно в родині!
Тут так цікаво й весело всім нам. Тому вклонитися доземно ми повинні, За диво й за життя своїм батькам. Батьки для нас — це найдорожчі люди, Вони піклуються і думають про нас. І хай завжди в нас тато й мама буде, Й ніколи світлий не проходить час.
І хай здоров’я буде у родині,
Щоб радість й сміх веселий наш дзвенів! Родині ми складаєм славу нині, І скажемо багато добрих слів. Бо все найкраще в дітях від родини! Привітність, щирість, щедрість, доброта. Усі традиції народні і святині, Та мудрість й віра чиста і свята.
(Надія
Красоткина)
-
Як ви гадаєте, чому
при вивченні соціального середовища, я зачитала вам вірш про родину?
Дійсно, саме родина є важливим соціальним фактором, який впливає на
соціальне здоров'я підлітка. Але крім родини, соціальними
факторами впливу на дитину, є:
·
школа,
в якій діти навчаються;
·
клас,
де дитина знаходить собі друзів;
·
підліткові
компанії, з якими дитина проводить дозвілля.
Всі ці соціальні фактори формують
найближче оточення. Саме про вплив цього оточення піде мова на уроці.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.
Робота
в групах
Клас об’єднується
у три групи. Використовуючи матеріал підручника учні самостійно вивчають:
група
1 – вплив родини на життя та здоров’я дитини;
група
2 – вплив друзів на життя та здоров’я дитини;
група
3 – вплив небезпечних компаній.
Обговорення. Звіти груп.
Релаксаційна вправа
Вправа «Скинь втому»
Учні стоять у колі, широко розставляють ноги, трохи їх
згинають у колінах, згинають тіло, вільно опускають руки, розправляють пальці,
схиляють голову до грудей, ледь відкривають рот. Після цього вони повинні
похитатися в різні боки, а потім різко потрусити головою, руками, ногами, всім
тілом.
Учитель звертається до учнів: «Ви струсили з себе всю
втому. Чи ще щось залишилося? Якщо так, повторіть ще раз».
ІV. Узагальнення та закріплення набутих знань
1.
Бесіда:
- Які дружні групи (компанії) є у твоїй школі, у твоєму
дворі, на твоїй вулиці? Чим
вони займаються? Як вони розважаються?
- Чи знаєш ти недружні або небезпечні компанії?
Що робить їх такими?
2.
Вправа «Скриня
мудрості»
Учням пропонують скласти запитання за новою темою, записати його та
помістити записку у коробку. Потім виймають з коробки по одній записці та дають
відповідь на питання.
V. Підсумки уроку
Учитель.
В якімсь селі дідусь один вмирав,
На Той світ вже
збирався у дорогу…
До рук ікону взяв, поцілував,
А наостанок все ж прохав у Бога:
Хоч я й старий, та
міг би ще служить,
Порадником і дітям і онукам,
Якби ж ти, Боже, дав
іще пожить,
Відстрочив трохи з Сонечком розлуку.
Господь почув,
подумав і спитав,
Сховавши усміх, зазирнувши в очі:
Відстрочить, кажеш?
– Може б я і дав Тобі пожити…
Добре, скільки
хочеш?
Дідусь ожив відразу,
звеселів,
Подумав про онуків,
про синочків
О Господи! Ти стільки дай років –
На гілці скільки майорить листочків.
- Ні, це багато, Бог йому на це,
- Не можу скільки літ тобі ще дати.
- Ну, скільки яблук має деревце?
- Ні, не проси, - і це тобі багато.
- Тоді дай стільки, скільки за роки
Хороших, добрих, вірних мав я друзів.
- Хай буде так, - торкнувсь його руки,
- По справедливості і по заслузі.
І Бог пішов, а той дідусь піднявсь
І сиві вуса підкрутив завзято,
- Бо друзів за життя він скільки мав,
Як яблук і листочків разом взятих!
В цієї притчі є
проста мораль:
Щасливо й довго в світі щоб прожити
– Любити треба світ,
з людьми дружити,
І душу мати чисту, мов кришталь!
Олена
Бондарь
Шануйте своїх батьків, поважайте своїх друзів! Давайте візьмемося за руки
та вигукнемо: «Будемо дружбу берегти, будемо дружніми завжди!»
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати параграф підручника; підготувати матеріал до
створення антиреклами; підготувати доповідь про комерційну рекламу та її вплив
на поширення паління та алкоголю серед молоді .
27.04 Тема уроку Хвороби цивілізації і реклама |
04.05
Тема уроку
Причини и Наслідки вживання наркотіків
Домашнє завдання
Зробити конспект, дати відповіді на питання.
|
7 клас
|
Тема. |
Психологічний розвиток підлітків. Психологічна характеристика підліткового віку. Умови, что спріяють псіхологічному розвитку під літка. Психологічне благополуччя підлітків. |
Мета. |
|
Навчальна: |
Формуваті в учнів Поняття про Особливості психологічного розвитку; розповісті про умови, что спріяють псіхологічному розвитку та інтелектуальніх задатків. |
Розвиваючий: |
Розвіваті навички Взаєморозуміння. |
Виховна: |
Виховувати повагу, чемність, щирість. |
Корекційна: |
Корегувати поставу та мовлення. |
Тип уроку: |
Вивчення нового матеріалу. |
обладнання: |
Зошити, підручники, ноутбук, презентація. |
Хід уроку |
||
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ момент. |
||
1. |
У класi стало тихенько, Усi сидять рiвненько, Вчитель до вас усмiхається, Наш урок розпочінається . |
|
2. |
Перевірка подготовки учнів до заняття. |
|
3. |
|
|
4. |
Побажання
успіху на уроці. |
ІІ. Нервово психологічна підготовка учнів до
уроку. |
|
Підсумок фенологічних
спостережень |
|
- |
Яка надворі
пора року? |
- |
Який місяць,
день число? |
- |
Яким сьогодні є
стан неба? |
- |
Чи є надворі
опади? |
- |
Чи є на вулиці
вітер? |
- |
Яка погода
переважала протягом тижня? |
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку «Підліток
вважає себе вже досить дорослим, аби робити те, що сам захотів. Наприклад,
повертатися додому тоді, коли завгодно. Дорослі ж, приміром його батьки, із
цим не згодні. Як ви думаєте, чому?» Про все це ми дізнаємося сьогодні на
уроці. Запишіть тему уроку в зошити. |
ІV. Вивчення нового
матеріалу. |
|
Розповідь учителя. Вправа «Мікрофон» Учні по черзі, за
бажанням називають недоліки та переваги підліткового віку.
1.
Психологічна характеристика підліткового віку. Були часи, коли
поняття «підлітковий вік» не існувало. Людина дозрівала фізично й ставала
дорослою. Але потім, із розвитком людства, виявилося, що одного фізичного
дозрівання мало. Людину можна вважати дорослою, якщо вона відповідає тим
вимогам, які висуває до неї суспільство. І ці вимоги до соціальної зрілості
постійно ростуть. Тому психологи й виокремили період, в якому людина
готується стати зрілою не тільки фізично, але й соціально. У підлітковому періоді людина: змінюється фізично; набуває нових пізнавальних можливостей; вчиться управляти собою; має власні погляди на події, що відбуваються; робить перший життєвий вибір; по-новому спілкується з батьками, з однолітками.
Основним психологічним підсумком
підліткового віку вважають набуття людиною нового рівня самосвідомості.
Наприкінці підліткового періоду людина вже має певне цілісне уявлення про
саму себе, намагається виправити свої негативні риси, ставить завдання саморозвитку. Пізнання себе передбачає порівняння себе
з іншими. Тому особливе значення в підлітковому віці має спілкування,
насамперед спілкування з однолітками. І це не випадково, адже однолітки
перебувають у рівних позиціях, що надає максимальних можливостей для
соціального порівняння. Добре, якщо людина розуміє суть тих
змін, які відбуваються з нею. У чому ж полягають їхні особливості?
По-перше, підліток дуже чутливо реагує
на оцінку його особистості сторонніми. Він хоче здобути визнання й оцінювання
з боку інших. По-друге, підліток часто вдається в
крайнощі. Він може бути сором'язливим і зухвалим, уважним до людей і
черствим, йому притаманні бажання бути визнаним і показна незалежність, війна
з авторитетами і обожнювання випадкових кумирів. По-третє, у підлітка яскраво проявляється
допитливість розуму, прагнення до пізнання навколишнього світу. Поспостерігайте уважно за собою. Ви
напевно побачите у собі ці риси. Вам хочеться, щоб їх помітили й оцінили в
класі. Можливо, хтось вчора без причини накричав на друга, а потім дуже
жалкував. Або почав сумніватися в авторитеті батьків. Комусь подобається
якийсь актор, співак або спортсмен, й його портрет красується над його
столом. Але водночас у підлітка з'являється
усвідомлене ставлення до своїх потреб, здібностей, прагнень, переживань,
думок. Усе це так само характерне для підліткового віку.
2.
Умови, які сприяють психологічному розвитку підлітка. Підлітковий період — це непростий період
у житті будь-якої людини. Тобі треба вирішити безліч завдань, пов'язаних із
твоїм психологічним і соціальним дорослішанням. Тож з'ясуймо, за яких умов це
дорослішання буде успішнішим? За яких умов підліток може одержати знання про
життя й сформуватися як дорослий? Звісно, це має бути насичене життя.
Підлітку потрібні друзі, однолітки, з якими він може спілкуватися, проводити
свій час, мати спільні з ними інтереси. Йому захочеться вийти з-під опіки
батьків і вчителів, будувати своє життя самостійно. Це нормальне бажання. Але
є фактори ризику, які можуть призвести до того, що він потрапить під вплив,
який може йому зашкодити. Наприклад, підліток регулярно заперечує
своїй матері, але у всьому погоджується з новим приятелем, котрий з'явився у
його компанії. Чому він довіряє йому — незрозуміло, але все, що він пропонує,
здається підлітку дуже цікавим. Проте такий приятель насправді може виявитися
зовсім не таким, як здалося, на відміну від матусі, яку добре знаєш. Підліток може потрапити в погану
компанію, яка негативно вплине на його психічне дорослішання. Така компанія є
фактором ризику для розвитку. І, навпаки, компанія, де щиро приймають і
зважають на особисті інтереси, стане важливою умовою психічного розвитку.
Головне — відрізнити одну ситуацію від іншої. У підлітка неодмінно мають
з'явитися друзі, яким він довіряє, з якими в нього багато спільного. На психічний розвиток впливають
стосунки, які склалися з однолітками в класі й у школі. Спілкуючись із ними,
підліток виявляє якісь свої риси, вчиться правил спілкування, намагається
зрозуміти інших. У зв'язку з цим його визнають як рівного, тягнуться до
нього, хочуть спілкуватися. Стосунки з однолітками мають бути довірчі й
доброзичливі. Якщо пощастить цього досягти — значить, людина подорослішала. Дуже важливі для розвитку й стосунки в
родині. Кожен має довіряти своїм батькам і розуміти, що саме вони більше,
аніж усі інші, зацікавлені в тому, аби дорослішання пройшло нормально. Існують певні психологічні
характеристики підліткового віку. Вони однакові для всіх підлітків, треба
знати про них та зважати на їхню роль у житті. Стаючи старшим, людина
змінюється психологічно: набуває нових пізнавальних можливостей, учиться
управляти собою, має власні погляди на події, які відбуваються, робить перший
життєвий вибір, по-новому спілкується з батьками й однолітками. |
|
VІ. Фізкультхвилинка.
|
|
VІІ. Закріплення нових
знань і вмінь. |
|
1. |
Робота з
підручником ст.91-92. |
2.
3. 4. |
Робота в
зошитах. Запишіть 10
найважливіших для вас цінностей. Прочитайте
притчу « Найважливіші речі».ст.95 Поміркуйте. Усе, що ми
цінуємо, поділяють на те , що можна купити за гроші, й те, що за гроші не
купиш. Наприклад: «Можна купити ліки, та не купиш здоров’я». «Можна купити дім, та не купиш затишку». «Можна купити ліжко, та не купиш спокою». Поміркуйте, які
цінності є важливішими для вас: матеріальні чи духовні?
|
VІІІ. Підсумок уроку. |
|
- Яку тему
вивчали? - Чим збагатили
свої знання? На цьому ми завершуємо наш урок |
IX. Домашнє завдання. |
Опрацювати
ст.91-92. |
Комментариев нет:
Отправить комментарий